Aalborg DH 2 – Søndermarken 26-23 (12-10)
Med 3 minutter spillet var vi bagud 4-0 og lignede et hold der ville få store problemer med at overleve i 2. division. Mie Larsen, der var startet på mål, blev hurtigt skiftet med en halvskadet Søs Søby, som igen i dag leverede en pragtpræstation i målet.
Efter katastrofe starten kom vi hurtigt med igen og Charlotte Larsen på stregen leverede en stor præstation, hvilket lover godt for næste sæson. Efter et kvarter var stillingen 5-5 og via godt forsvarsspil fik vi udbygget til 12-10 ved halvleg.
Fra 2. halvlegs start var vi klar og både Kristin Moslet og Pernille Kjær spillede en stærk 2. halvleg og førte an, i det der blev til en sikker sejr.
En lang sæson er nu slut og vi holder nu 14 dages ferie inden vi begynder at kigge fremad mod næste sæson med opstart tirsdag d. 10. maj.
Målscorere Kristin Moslet 4, Pernille Kjær 4, Jeanett Andersen 4, Charlotte Larsen 4, Katrine Poulsen 3, Anne Sophie Bach 3, Camilla Ranzau 2, Trine Ibsen 1, Julie Aagaard 1
Søs Søby en mur i 1. halvleg
Mie Larsen en mur i 2. halvleg
Andreas Larsen