Aalborg DH - Vipers Kristiansand 26-19 (12-9)
Mål for ADH:
Stine Jørgensen 6, Sabine Pedersen 5, Lise Knudsen 4, Alette Stang 3, Rikke Ebbesen 3, Signe Sjølund Pedersen 2, Sif Palsdottir 1, Dzenita Bajic 1, Louise Lindholm 1,
I dag afsluttede vi Nøvling Cup med en kamp mod Vipers Kristiansand, som i dag stillede med noget der lignede deres stærkeste opstilling. Derfor var det også med stor tilfredsstillelse, at vi kunne trække os sejrigt ud af kampen.
Vi startede kampen godt og specielt i forsvaret fik vi sat os på kampen. Forsvarskæden med Sif, Dzenita og Sabine som specialisterne gjorde det svært for Vipers, som var godt styret af deres altoverskyggende profil - Kikki Lunde. Midt i halvlegen vekslede vi til et aggressivt 5:1 forsvar, som kastede flere kontramuligheder fra sig.
I anden halvleg fortsatte vi de fine takter og dermed den tredje sejr i vores hidtil seks træningskampe. I næste uge deltager vi i en turnering i Frankrig og her forventer vi, at kunne hæve niveauet endnu mere.
I dagens kamp, så vi endnu engang et godt niveau af Ana Vojcic i målet - uden tvivl en vigtig brik i vores stræben efter succes.
TAK til publikum gennem hele stævnet og til weekendens videomand - Anders Pedersen
Allan Heine