• Himmerland
  • Joma
  • Bjarne Brath
Aalborg DH på Facebook Aalborg DH på YouTube

U18 med 2 sejre

aef34b0fb7fc144f1a6b893bc27d8786.jpg
29-01-2012

Fredag d. 20/1 stod den på pokalkvartfinale mod Holstebro. En kamp, der virkelig var imødeset med spænding. Udover, at holdet har været ramt af en række forskellige skader, skulle kampen også vise, hvordan vi som hold kunne matche et ligahold. Vi ved godt, at vi er gode nok til at skulle spille liga, og det blot var nogle kampe før jul, hvor vi ikke præsterede maksimalt, i den meget svære pulje, der gjorde at vi nu spiller 1.div.

Så vi var klar fra start! Kampen var hele vejen igennem præget af en helt fantastisk vilje og gejst. Man kunne virkelig se på pigerne, at Holstebro skulle mærke, at vi altså stadig godt kan spille rigtig god håndbold i Aalborg DHU. Forsvaret stod helt fantastisk hele vejen igennem og Mie Sørensen lukkede fuldstændig af i målet. Holstebro scorede oftest når vi lavede nogle personlige fejl i angrebet, og de løb en hurtig kontra. De havde meget svært ved at score mod os i deres etablerede angrebsspil. Vores angrebsspil var præget af mange forskellige alternative opstillinger, hvilket også gjorde det lidt mere vanskeligt for spillerne at finde en ordentlig rytme. De kæmpede dog for, hver en centimeter i vores angrebsspil, hvilket ofte gjorde den sidste lille forskel.
Pausestillingen var en snæver føring på 13-12 til Holstebro – det var sidste gang de førte i den kamp. Hele 2. halvleg var en stor kollektiv optur, hvor forsvaret gjorde vilkårene for Holstebros gode spillere rigtig vanskelige. Endte blev de tacklet, skuddet endte i en parade, der blev skudt forbi på et presset skud, og hvis bolden endelig ramte målet tog Mie bolden. Resultatet af dette var en 25-21 sejr i Holstebro – en rigtig flot præstation! Vi er nu klar til semifinalen og glæder os til endnu en kamp, hvor vi bliver matchet op mod nogle af de bedste hold herhjemme.
2 dage efter var det en ny kamp med nye fokuspunkter mod Thisted. Vi har på holdet en målsætning om at være det bedste forsvarshold – og det skulle vi endnu engang forsøge at bevise vi er. Det viste sig hurtigt, at vi var en et bedre hold end Thisted, der dog også har været ramt af en del skader. Det er altid rigtig ærgerligt og irriterende, at man ofte hører om mange hold med mange skader. Det virker dog heldigvis til, at der rundt omkring i klubberne i DK, er kommet rigtig meget fokus på skadesforebyggende træning og individuel tilpasning, hvilke er en altafgørende og vigtig faktor, for skader er bare hæmmende for udviklingen!
Kampen viste, som skrevet, hurtig forskel på de to hold. Thisted lavede mange fejl og dem var vi i perioder rigtig gode til at straffe. Dog havde vi også perioder med mange fejl og billedet, der står tilbage efter kampen er en knap så velspillet håndboldkamp. Der skal dog igen lyde stor ros til den kollektive præstation i forsvaret, hvor vi i store dele af kampen hænger fint sammen – der er dog nogle vigtige ting at arbejde videre med – både individuelt og kollektivt.
Det helt store lyspunkt i kampen var Maria Hellerups comeback efter en korsbåndsskade. Det har været en kæmpe fornøjelse at følge Maria i hendes kamp tilbage. Hun har været virkelig disciplineret, flittig og arbejdet stenhårdt for at komme tilbage. Hun er et eksempel som mange ville kunne lære af! Det var også tydeligt at se, hvilken lettelse det var for hende at få kampminutter på banen og score sit første mål. Der var også stor jubel på bænken og blandt tilskuerne – fuld fortjent!
Kampen blev 32-18. Vores næste kamp er igen mod Thisted, hvor vi spiller ”forkamp” til ligaens kamp mod Silkeborg-Voel.
Ultimate Web